دسته‌بندی نشده

فیلمسازی منبری برای نشر معارف اسلامی باشد | جشنواره مهر آغاز شد

نشست خبری اولین جشنواره فیلم‌ دانش آموزی مهر به همت هنرستان صداوسیما، برگزار شد.

نشست خبری اولین جشنواره فیلم دانش اموزی کشوری مهر، ۳ مهر ماه در هنرستان صدا و سیما با حضورحسین قرایی رییس شورای سیاستگذاری جشنواره  و “محمدتقی واشقانی دبیر وحسین واشقانی فراهانی روابط عمومی  این رویداد برگزار شد.

حسین قرایی در ابتدای سخن با اشاره به اینکه این جشنواره چند سالی است که در حیطه هنرستان برگزار می شود؛ اظهار کرد: با توجه به تجربیاتی که در این سال ها به دست آوردیم و نتایج موفقیت آمیز و امیدوار کننده ای که توسط دانش آموزان رقم خود به پیشنهاد  محمدتقی واشقانی فراهانی ، دبیر جشنواره ،  و حسین واشقانی فراهانی ، روابط عمومی جشنواره ،   به این نتیجه رسیدیم که گستره این رویداد را وسیع تر کنیم و دانش آموزان سراسر ایران فرصتی داشته باشند تا استعدادهای خود را در این عرصه محک بزنند.
وی افزود: منشور اصلی این جشنواره برگرفته از کلام امام راحل است در این منشور بیش از هر چیز به روی هنر انقلابی تاکید شده است. در حقیقت ما تلاش می‌کنیم، اشاعه مفاهیم انقلابی در عالم هنر را از نوجوانان آغاز کنیم چون باورمان این است کاری که از نوجوانی آغاز شود ماندگار خواهد بود.
قرایی گفت: مهلت ارسال آثار تا ۲۰ آبان است و در اولین دوره از این رویداد در کنار جشنواره نمایشگاه پوستر فیلم و کارگاه آموزشی نیز برگزار خواهیم کرد. این اقدام با هدف آموزش صورت می‌گیرد زیرا ما در رویدادهای سینمایی که بانی آن هستیم قرار است آموزش را همراه کنیم.
موضوعاتی که در این دوره جشنواره در نظر گرفته شده است معرفی هنر انقلاب اسلامی است که سوژه های زیادی را در زیر مجموعه خود جای می دهد و با این هدف است که نوجوانان با بزرگان عصر انقلابی آشنا شده و تاثیرگذاران این حوزه را بیشتر بشناسند.
رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره دانش‌آموزی مهر اهداف این رویداد سینمایی را چنین توصیف کرد: مهمترین هدف همانگونه که در منشور خود به آن اشاره کردیم اشاعه هنر انقلاب است البته اینکه هنر انقلاب در چه اشکالی نمود پیدا می‌کند بخشی است که می‌خواهم بیشتر به آن اشاره کنم. امسال ما در چهل سالگی انقلاب به سر می‌بریم این ایام بسیار عزیز و مبارک است اما متاسفانه ما در این حوزه بسیار کم کار بوده‌ایم به حدی که برخی از نوجوانان چهره‌های بزرگی چون شهید بهشتی را نمی‌شناسند این موضوع نشان می‌دهد که ما تا چه اندازه کم کاری کرده‌‌ایم، برای همین جشنواره می‌خواهد با زبان هنر به ویژه سینما مفاخر ایران اسلامی را برای نوجوانان بیشتر و بهتر معرفی کند.
وی تاکید کرد: بیداری اسلامی موضوع دیگری است که به آن توجه شده همچنین بحث موعود از دیگر مفاهیم مطروحه در جشنواره است. در کنار مباحث عنوان شده موضوعات عاشورایی، ترور، شهدای کودک و شهدای حرم از دیگر مضامین این جشنواره است. عملکرد صدا و سیما و نقد آن، مطالبه گری نوجوانان، محیط زیست، انتظار و مهدویت، شهدای نوجوان و … دیگر موضوعاتی است که شرکت کنندگان می توانند آثار خود را جلوی دوربین ببرند.
در ادامه این جلسه محمدتقی واشقانی فراهانی دبیر جشنواره در سخنانی اظهار کرد: فضایی به وجود آمده تا بتوان فرزندان آینده‌ساز این مملکت در عالم هنر شکوفا شوند برای همین این جشنواره راه اندازی شد تا ما شاهد اتفاقات خوبی در آینده سینمای کشورمان باشیم. نوجوانانی که در جشنواره ما حاضر هستند شاید نامشان هم اکنون گمنام باشد اما مطمئناً در آینده نام آنها زینت بخش محافل هنری خواهد بود همانند کیا رستمی‌ها، میرباقری‌ها و … که راهشان را از دوران دانش آموزی شروع کرده و به قله‌های افتخار در عالم هنر دست یافته‌‌اند.
وی با تاکید بر اینکه هنر می‌تواند مبلغ آیین‌های مذهبی باشد گفت: این روزها در ماه محرم هستیم فرهنگ محرم ظرفیت جهانی شدن دارد این خواسته نیز با زبان سینما قابل دستیابی است برای همین یکی از توجهات ویژه ما در جشنواره دانش‌آموزی مهر پرداختن به آیین‌های مذهبی است تا هم بتوانیم فرهنگ دینی را اشاعه دهیم هم اینکه برخی آسیب‌ها را شناسایی کرده و در رفع آن بکوشیم.
وی درباره شرایط آثار اظهار کرد: کارهای که در جشنواره حاضر می‌شوند حتما باید از ۱۰۰ ثانیه تا ۲۰ دقیقه باشند همچنین سازنده کارها حتما باید دانش آموز بوده تا بتواند در جشنواره حضور پیدا کند..
واشقانی در ادامه تاکید کرد: ما تلاش می‌کنیم که کارمان اثری نو و تاثیرگذار باشد اما اینکه تا چه اندازه در رسیدن به این خواسته موفق باشیم منوط به تلاش خودمان و حمایت‌های رسانه‌هاست. این جشنواره شاید به لحاظ مادی قدرت بسیاری از جشنواره‌های سینمای را نداشته باشد اما تلاش می‌کند هر دوره به شکل بهتری برگزار شود. در همین راستا در صورت مساعدت رئیس سازمان صدا و سیما این جشنواره از سال آینده به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد.
واشقانی در پایان اظهار کرد: در برگزاری این جشنواره ما سعی کرده‌ایم همه کارهایمان را به صورت دانش‌آموزی برگزار کنیم یعنی از دانش‌آموزان برای اجرا استفاده کنیم، برای مثال پوستر این رویداد سینمایی و یا تیزر توسط نوجوانان این هنرستان تهیه شده است؛ همچنین برخی از دانش‌آموزان این هنرستان در جشنواره سینمای کشور برگزیده و تشویق شده‌اند.

درپایان  حسین واشقانی فراهانی ، روابط عمومی جشنواره ،  با بیان اینکه فضای مجازی آنها را در برگزاری بهتر جشنواره یاری خواهد کرد گفت: برای اینکه این جشنواره به شکل مطلوبی برگزار شود ما از تمام ظرفیت‌های ممکن استفاده می‌کنیم، یکی از این حوزه‌ها فضای مجازی است چون در شرایط فعلی این عرصه مخاطبان فراوانی دارد به همین جهت کانالی راه اندازی کرده‌ایم تا تمام اتفاقاتی که در جشنواره برگزار خواهد شد در معرض دید علاقه‌مندان قرار گیرد حتی ما کارگاه‌های آموزشی خود را هم به صورت رایگان در کانال این جشنواره قرار خواهیم داد.
در ضمن در صددیم تا رسانه‌های که ما را در برگزاری این جشنواره یاری رساندند در اختتامیه تقدیر کنیم
یادآور می‌شود،؛ اولین جشنواره فیلم دانش‌آموزی مهر به دبیری محمد تقی واشقانی فراهانی از ۴ آذرماه در تهران برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن